Courses By Semester

School Year
Semester
Campus
 
Course Section Session Cred. Instructor Times Taken/Seats Spaces Waiting
20th and 21st Century Art and Design History: Issues and Ideas (AH105) 01 3 Brett Price TUE 10:00am-11:20am, THU 10:00am-11:20am 16/25 0
20th and 21st Century Art and Design History: Media (AH110) 01 3 Emily Everhart TUE 10:00am-11:20am, THU 10:00am-11:20am 16/25 0
History of Photography (AH214) (P) 01 3 Emily Momohara MON 6:30pm-7:50pm, WED 6:30pm-7:50pm 18/25 0
15 Artists/15 Weeks/15,000 Years (AH222) (P) 01 3 Emily Everhart TUE 5:00pm-6:20pm, THU 5:00pm-6:20pm 24/25 1
Animation 2: MAYA (CA202) (P) 01 3 Nicholas Jordan MON 3:30pm-6:20pm, WED 3:30pm-6:20pm 6/15 0
Letterpress Design (CA211) (P) 01 3 David Umbenhour MON 6:30pm-9:20pm, WED 6:30pm-9:20pm 7/10 0
Advanced Letterpress (CA311) (P) 01 3 David Umbenhour MON 6:30pm-9:20pm, WED 6:30pm-9:20pm 0/2 0
Intermediate Drawing: Collage (DR309) (P) 01 3 Sarah Hollis MON 3:30pm-6:20pm, WED 3:30pm-6:20pm 11/15 0
Communication Design (DS202) (P) 01 3 Mark Thomas TUE 8:30am-11:20am TUE 8:30am-11:20am, THU 8:30am-11:20am THU 8:30am-11:20am 15/15 1
Systems Design (DS302) (P) 01 3 David Steinbrunner MON 12:30pm-3:20pm MON 12:30pm-3:20pm, WED 12:30pm-3:20pm WED 12:30pm-3:20pm 13/15 0
Experience Design (DS303) (P) 01 3 Jason Snell TUE 12:30pm-3:20pm, THU 12:30pm-3:20pm 13/15 0
Academy Design Services (DS311) (P) 01 3 David Steinbrunner FRI 8:30am-3:20pm 8/3 3
Video Documentary (FA212) (P) 01 3 Andy Marko FRI 8:30am-3:20pm 5/15 0
Garment Design and Fabrication (FA214) (P) 01 3 Lindsey Whittle MON 8:30am-11:20am MON 8:30am-11:20am, WED 8:30am-11:20am WED 8:30am-11:20am 12/12 2
Garment Design and Fabrication (FA214) (P) 02 3 Lindsey Whittle MON 12:30pm-3:20pm MON 12:30pm-3:20pm, WED 12:30pm-3:20pm WED 12:30pm-3:20pm 11/12 0
Contemporary Practices Workshop (FA310) 01 3 Krista Gregory TUE 12:30pm-3:20pm, THU 12:30pm-3:20pm 21/22 0
Studio Arts 2: Creative Processes (FO102) 01 3 Matthew Dayler MON 12:30pm-3:20pm, WED 12:30pm-3:20pm 16/30 0
Studio Arts 2: Creative Processes (FO102) 02 3 Matt Hart MON 12:30pm-3:20pm, WED 12:30pm-3:20pm 24/30 0
Studio Arts 3: Color (FO103) 01 3 Stephen Kenny TUE 12:30pm-3:20pm, THU 12:30pm-3:20pm 37/50 0
Observational Drawing (FO122) 01 3 Constance McClure MON 8:30am-11:20am, WED 8:30am-11:20am 12/15 0
Digital Drawing (FO123) 01 3 Kathryn DiMartino TUE 3:30pm-6:20pm, THU 3:30pm-6:20pm 11/15 0
Artist as Reader (HU102) 02 3 Megan Martin MON 3:30pm-4:50pm, WED 3:30pm-4:50pm 19/20 0
Artist as Reader (HU102) 03 3 Lisa McKenzie MON 3:30pm-4:50pm, WED 3:30pm-4:50pm 17/20 0
Aesthetics (HU201) (P) 01 3 Lydia Rosenberg TUE 5:00pm-6:20pm, THU 5:00pm-6:20pm 17/25 0
Creative Writing: Poetry (HU211) (P) 01 3 Matt Hart TUE 6:30pm-9:20pm 15/15 3
Creative Writing: Multi-Genre (Fiction, Poetry & Creative non-fiction (HU213) (P) 01 3 Megan Martin TUE 6:30pm-9:20pm 15/15 3
Love (HU321) (P) 01 3 Gary Gaffney TUE 3:30pm-4:50pm, THU 3:30pm-4:50pm 21/20 1
Terra Incognita: Mapping the Self (HU326) (P) 01 3 Brett Price MON 5:00pm-6:20pm, WED 5:00pm-6:20pm 17/18 4
Illustration: Process and Media (IL203) (P) 01 3 David Beck TUE 8:30am-11:20am, THU 8:30am-11:20am 6/15 0
Illustration: Process and Media (IL203) (P) 02 3 David Beck TUE 12:30pm-3:20pm, THU 12:30pm-3:20pm 15/15 0
Illustration: Narrative (IL302) (P) 01 3 Christina Wald TUE 8:30am-11:20am, THU 8:30am-11:20am 18/21 0
Illustration: Special Topics (IL303) (P) 01 3 Stephen Kenny MON 8:30am-11:20am, WED 8:30am-11:20am 16/15 0
Organism Earth (NS223) (P) 01 3 Tony Kramer WED 6:30pm-9:20pm 12/25 0
Painting: Skills and Strategies (PA202) (P) 01 3 Jimmy Baker MON 8:30am-11:20am, WED 8:30am-11:20am 17/15 1
Materials and Techniques (PA204) (P) 01 3 Constance McClure TUE 12:30pm-3:20pm, THU 12:30pm-3:20pm 9/12 0
Internship (PC406) 01 3 Mack Maynard FRI 8:30am-11:20am 7/0 4
Painting and Drawing: Voice and Vision (PD303) (P) 01 3 Paige Williams TUE 8:30am-11:20am, THU 8:30am-11:20am 13/15 0
Digital Photography (PH201) (P) 01 3 Emily Momohara MON 8:30am-11:20am, WED 8:30am-11:20am 10/15 0
Alternative Process Photography (PH302) (P) 01 3 Ann Burrell MON 12:30pm-3:20pm, WED 12:30pm-3:20pm 12/15 0
Print Media: Etching, Lithography, Monoprint, Relief (PR201) (P) 01 3 Jase Flannery MON 12:30pm-3:20pm MON 12:30pm-3:20pm, WED 12:30pm-3:20pm WED 12:30pm-3:20pm 12/12 0
Print Media: Screen Printing (PR202) (P) 01 3 Matthew Dayler MON 8:30am-11:20am, WED 8:30am-11:20am 12/12 0
Print Media: Screen Printing (PR202) (P) 02 3 Matthew Dayler MON 3:30pm-6:20pm, WED 3:30pm-6:20pm 11/12 0
Print Media: Litho & Relief Prints (PR301) (P) 01 3 Jase Flannery MON 8:30am-11:20am, WED 8:30am-11:20am 8/15 0
Senior Seminar 2 (SA482) (P) 01 3 Jimmy Baker MON 12:30pm-3:20pm 43/50 0
Advanced Tutorial 2 (SA492) 01 6 Mark Thomas TUE 12:30pm-3:20pm, WED 12:30pm-3:20pm, THU 12:30pm-3:20pm, FRI 12:30pm-3:20pm 12/15 0
Advanced Tutorial 2 (SA492) 02 6 Christina Wald TUE 12:30pm-3:20pm, WED 12:30pm-3:20pm, THU 12:30pm-3:20pm, FRI 12:30pm-3:20pm 8/15 0
Advanced Tutorial 2 (SA492) 03 6 Jimmy Baker TUE 12:30pm-3:20pm TUE 12:30pm-3:20pm, WED 12:30pm-3:20pm WED 12:30pm-3:20pm, THU 12:30pm-3:20pm THU 12:30pm-3:20pm, FRI 12:30pm-3:20pm FRI 12:30pm-3:20pm 15/15 0
Advanced Tutorial 2 (SA492) 04 6 C Turner TUE 12:30pm-3:20pm, WED 12:30pm-3:20pm, THU 12:30pm-3:20pm, FRI 12:30pm-3:20pm 8/15 0
Sculpture: Construction (SC202) (P) 01 3 Keith Benjamin TUE 8:30am-11:20am, THU 8:30am-11:20am 8/15 0
Sculpture: Installation (SC302) (P) 01 3 Keith Benjamin MON 3:30pm-6:20pm, WED 3:30pm-6:20pm 10/15 0
Apocalyptic Imagination (SS317) (P) 01 3 Peter Obermark FRI 9:00am-11:50am 26/25 1
The Art of Activism (SS321) (P) 01 3 Annie Melzer MON 6:30pm-7:50pm, WED 6:30pm-7:50pm 18/25 0